متفرقه

اگزوپری و اقبال لاهوری روی پیشخان

چاپ شصت‌ونهم کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری با ترجمه محمدقاضی و چاپ هشتم «سیر فلسفه در ایران» اثر محمد اقبال لاهوری ترجمه امیرحسین آریان‌پور روانه بازار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه انتشارات امیرکبیر، کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری به ترجمه محمد قاضی که از سال 1347 توسط انتشارات امیرکبیر چاپ می‌شود امسال چاپ شصت و نهم خود را می‌بیند.

این کتاب نخستین ترجمه محمد قاضی برای رده سنی کودک و نوجوان است که در باور برخی از کارشناسان بهترین ترجمه هم شناخته می‌شود. با این باور، این کتاب در سال1987 توسط شورای کتاب کودک برگزیده شد تا به فهرست افتخار آی.بی.بی.وای معرفی شود.

شازده کوچولو اثری خیال‌انگیز و زیباست که در خلال آن عواطف بشری به ساده‌ترین شکل تجزیه و تحلیل شده است. در این داستان سنت اگزوپری به شیوه‌ای سوررئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد.

این اثر از آثار کلاسیک و ماندگار ادبیات کودکان است که تاکنون به بیش از ۱۰۲ زبان ترجمه شده است و از پر فروش ترین آثار دنیاست. سنت اگزوپری این اثر را در سال هایی که جهان درگیر جنگ جهانی دوم بود، نوشته است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:« پادشاه به شازده کوچولو گفت: تو خودت را می‌خواهی محاکمه کنی. این دشوارترین کار است. محاکمه خود از محاکمه دیگران مشکل‌تر است. تو اگر توانستی درباره خودت درست قضاوت کنی قاضی واقعی هستی.»

در چاپ جدید از کاغذ بالک یا سبک‌بال استفاده شده است. این نوع کاغذها به دلیل وزن سبک‌ و رنگ چوبی که دارند مطالعه و جابجایی کتاب را آسان می‌کنند. چاپ شصت‌ونهم شازده کوچولو در 114 صفحه و قیمت 19 هزار تومان و شمارگان 3 هزار نسخه روانه بازار نشر شده است.

 

سیر فلسفه در ایران

کتاب «سیر فلسفه در ایران» هم در قالب چاپ هشتم راهی بازار شده است. این کتاب در اصل محتوای پایان‌نامه اقبال لاهوری است که برای دریافت  درجه دکتری به دانشگاه آلمانی لودویگ ماکسی‌میلیان ارائه شده است.

اقبال در این رساله کوشیده است به قصد کشف نظام‌های فلسفی و تسلسل فکری ایران، جریان عمومی فلسفه ایرانی را عرضه کرده و جای جای اندیشه‌های ایرانی و اسلامی را با اندیشه‌های هندی، چینی و غربی سنجیده است.

چاپ اول این کتاب در سال 1357 منتشر شده است. حالا بعد از 42 سال چاپ هشتم آن در 244 صفحه و قیمت 37 هزار تومان توسط انتشارات امیرکبیر روانه پیشخان کتابفروشی‌ها شده است.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *