شما درحال مشاهده نسخه آزمایشی سایت هستید

روایت قدیس فرانسوی در «سرگشته راه حق»

روایت قدیس فرانسوی در «سرگشته راه حق»

 

«سرگشته‌ راه حق» نوشته نیکوس کازانتزاکیس با ترجمۀ منیر جزنی برای دوازدهمین بار تجدید چاپ شد. این اثر شرح زندگی قدیس فرانسوی و بنیان‌گذار فرقه‌ مسیحی فرانسیسکن‌ها است. فرانسوا ‌تک‌فرزند خانواده‌ای بسیار ثروتمند و فردی خوش‌گذران است. تا آنکه روزی ناگهان صدای خدا را حس می‌کند. از تمام ثروت و مقام خود دست می‌کشد و به راه دیگری می‌پیوندد. راهی که او را به بی‌نیازی از دنیا و دل‌بریدن از خویشان می‎رساند. فرانسوا سختی‌های زیادی در این راه می‌کشد و مریدان بسیاری می‌یابد.

داستان سرگشته راه حق از زبان برادر لئون روایت می‌شود. او در پی اتفاقاتی تلنگری عمیق به فرانسوا می‌زند و تا پایان داستان نیز نزد او می‌ماند. او خود نیز در جستجوی حقیقت و پروردگار است و به عنوان شخصی ساده و نجیب شناخته می‌شود. برخورد این دو به این شکل بود که روزی لئون گرسنه و خسته به شهر اسیز قدم می‌گذارد. او به دنبال غذا است و از همه کمک می‌خواهد اما کسی به او توجه نمی‌کند. در آخر کسی به او می‌گوید فرانسوا کسی است که می‌تواند به او کمک کند و این دیدار سرنوشت آن‌ها را به یکدیگر گره می‌زند.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:

« ذهن مدام سخن می‌گوید، پرسش و تعمق می‌کند. اما قلب حرف نمی‌زند، پرسش نمی‌کند و چندان تعمقی هم نمی‌کند. او بسوی خدا می‌رود و بی‌آنکه کلمه‌‌ای بگوید خود را تسلیم می‌کند. ذهن وکیل مدافع شیطان است و اما قلب خدمتگزار خداست»

 

خرید کتاب «سرگشته راه حق»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *